Raziskava: Kako povečati dobičkonosnost podjetja?
HLB 2025 razkriva, da bodo podjetja letos namesto širitve v ospredje postavila učinkovitost
Podjetje HLB je že šesto leto zapored pripravilo raziskavo, ki omogoča vpogled v najbolj pereča poslovna vprašanja današnjega časa. Ker je v zadnjem času nestabilno poslovno okolje zagotovo okrnilo dobičkonosnost podjetij, so se v letošnji raziskavi osredotočili prav na to vprašanje – kako bodo letos podjetja poskušala povečati svojo dobičkonosnost. Na podlagi več kot 1200 odgovorov iz 52 držav so ugotovili, da se bodo osredotočala na tri ključne stebre – transformacijo poslovnih modelov, ki povečujejo učinkovitost, vlaganje v zaposlene in inovacije, ki se osredotočajo na stranke.
79 % podjetij si želi izboljšati operativne modele
Če si podjetja želijo biti uspešna v teh spremenljivih tržnih razmerah, se morajo neprestano prilagajati. Letos si tako kar 79 % podjetij prizadeva za izboljšanje operativnih modelov, saj bodo s temi ukrepi pospešili hitrost delovanja in stroškovno učinkovitost poslovanja, prav tako pa bodo tudi odpornejši proti hitrim in nenehnim spremembam. Sicer visoko dobičkonosna podjetja svoje operativne modele ocenjuje kot "optimalne", zahvaljujoč večji digitalni zrelosti, močnejšemu poudarku pri obvladovanju tveganj in večji zavezanosti trajnosti. V teh primerih gre večinoma za dolgoročno usmerjene strategije, ki so jih v zadnjih petih letih zaznamovala naraščajoča podnebna tveganja, geopolitična nestabilnost in nestabilni trgovinski tokovi.
Na podlagi podatkov raziskave je prav tako mogoče jasno prepoznati tri zmogljivostne skupine podjetij, in sicer pospeševalce dobička, gre za podjetja z več kot 5-odstotno rastjo dobička, stabilizatorje dobička, podjetja s spremembo dobička od -5 % do +5 %, in branilce dobička, torej podjetja z več kot 5-odstotnim padcem dobička. Te skupine podjetij tako različno prioritizirajo svoje naložbe glede na operativni model. Jasno je, da si pospeševalci dobička prizadevajo za ukrepanje; 61 % jih letos namerava sprejeti nove tehnologije, ki bodo prispevale k rasti, 56 % pa jih bo več vlagalo v svoje zaposlene. Po drugi strani pa se bodo branilci dobička osredotočali na izboljšanje delovnih procesov in struktur, medtem ko bodo posodobitve tehnologij nekoliko bolj v ozadju.
V porastu - vlaganje v zaposlene
Nove tehnologije lahko prinesejo velik napredek na področju produktivnosti in inovacij, vendar zahtevajo tudi usposobljene zaposlene. Raziskava kaže, da se povečuje neusklajenost znanj in spretnosti med kompetencami, ki jih imajo zaposleni, in tistimi, ki jih podjetja potrebujejo za inovacije in preoblikovanje svojih operativnih modelov.
Za rast polovica podjetij letos daje prednost naložbam v svoje zaposlene, zlasti v pobude za usposabljanje, strokovni razvoj, izpopolnjevanje in prekvalificiranje. Podjetja z visoko rastjo dobičkov imajo kar 1,3-krat večjo verjetnost, da bodo sodelovala z zelo angažiranimi in produktivnimi zaposlenimi. Njihov recept za uspeh temelji predvsem na gradnji kulture nenehnega učenja, proaktivnem upravljanju učinkovitosti ter učinkovitem razvoju, spodbujanju in zadrževanju talentov. V primerjavi s konkurenti ta podjetja pogosteje uporabljajo umetno inteligenco za optimizacijo kadrovskih modelov, analizo spretnosti zaposlenih ter uvajajo prilagodljive delovne ureditve.
Inovacije, osredotočene na stranke
Inovativnost, torej sposobnost uvajanja novih idej ali načinov dela, zahteva ravnovesje med tehničnim znanjem in razmišljanjem, ki je osredotočeno na stranke. Tehnologija namreč odpira pot k ustvarjanju vrednosti, vendar tega ne zagotavlja. Podjetja si tako letos želijo več premišljenosti pri tem, kako se inovacije vpeljujejo v njihovem podjetju. Svoje resurse želijo usmeriti v kulturne preobrazbe, medfunkcionalno sodelovanje ter analizo vedenja strank. 71 % jih trenutno uporablja analitiko, ki napoveduje trende, medtem ko 68 % uporablja umetno inteligenco za hitrejšo izdelavo prototipov.
Pri dobičkonosnih podjetjih je skoraj dvakrat bolj verjetno, da bodo svoje inovacije ocenila kot uspešne. Pri razvoju inovacij namreč uporabljajo umetno inteligenco in znotraj svoje organizacije vzpostavljajo inovacijske laboratorije, ki se vse bolj usmerjajo od izdelkov k potrebam strank. Uvedba segmentacije strank in določanja prioritet na podlagi umetne inteligence je tako prednostna naloga za kar 72 % podjetij.
In kako je v Sloveniji?
Čeprav slovenska podjetja niso bila neposredno vključena v omenjeno raziskavo, opažamo podobne trende in izzive, s katerimi se soočajo. Tudi v Sloveniji se podjetja vse bolj osredotočajo na izboljšanje poslovnih modelov in povečanje učinkovitosti, prav tako lahko opazimo naraščajoč pomen vlaganja v zaposlene. Kot pojasnjuje Tone Dolenšek, direktor podjetja HLB FINSERVIS, edinega predstavnika mreže HLB v Sloveniji, podjetja prepoznavajo potrebo po usposobljenih kadrih za podporo inovacijam in digitalni transformaciji.
“Prav tako se na področju inovacij osredotočajo na stranke in pri tem vse pogosteje uporabljajo strojno učenje (ML) in umetno inteligenco (AI). S tem boljše razumejo njihove potrebe strank in lažje prilagajajo svoje storitve. Naša vloga je, da jih pri teh prizadevanjih podpremo in nudimo strokovno svetovanje ter pomagamo pri navigaciji skozi hitro spreminjajoče se poslovno okolje,” zaključi Tone Dolenšek.
---
O raziskavi
Raziskava HLB 2025 raziskuje, kako lahko podjetja povečajo svojo dobičkonosnost v tem letu. Z analizo 1242 odgovorov iz 52 držav in 4 poglobljenimi intervjuji s strokovnjaki na tem področju preučujejo temeljne izboljšave, ki jih direktorji izvajajo za doseg dobičkonosne rasti.
Na naslednji povezavi si lahko ogledate celotno poročilo: https://www.hlb.global/wp-content/uploads/2025/01/HLB-Survey-of-Business_Leaders-2025-Report.pdf