Davčne spremembe potrjene: Kaj prinašajo?

Državni zbor je potrdil novele šestih davčnih zakonov, ki bodo večinoma uveljavljene 1. januarja 2025. V nadaljevanju preverite, kakšne spremembe čakajo normirance in kaj se obeta na področju DDV-ja.

Znižala se je meja za priznavanje normiranih odhodkov

Najvišja dovoljena meja za sodelovanje v sistemu za polne normirance se bo znižala s 100.000 na 60.000 evrov letnih prihodkov, za popoldanske pa s 50.000 na 30.000 evrov. Hkrati je za prve predvideno zvišanje meje za uveljavljanje 80-odstotnih normiranih stroškov na 60.000 evrov, za druge pa ohranitev pri 12.500 evrov. Če bodo popoldanci imeli višje prihodke od 12.500 evrov, bodo normirani odhodki 40-odstotni.

Za prehod na nov sistem velja prehodno obdobje. Torej bodo prihodnje leto vsi normiranci, tudi popoldanski, lahko ostali v sistemu po zdajšnjih pravilih, če v dveh zaporednih letih niso presegli meje 300 tisoč evrov oziroma v povprečju 150 tisoč evrov na leto.

V letu 2026 bodo morali obvezno iz sistema polni normiranci, ki bodo v letu 2025 imeli več kot 60 tisoč evrov prihodkov in tisti tako imenovani popoldanci, ki bodo imeli več kot 30 tisoč evrov prihodkov.

V letu 2027 prehodno obdobje mine in začnejo veljati nova pravila. Torej: po novem boste morali zapustiti sistem, če boste polni normiranci v dveh zaporednih letih presegli mejo 120 tisoč evrov oziroma v povprečju 60 tisoč evrov na leto. Primer: če boste imeli eno leto 80 tisoč evrov in prihodnje 60 tisoč, boste morali sistem zapustiti, če boste imeli eno leto 80 in prihodnje 40 tisoč, pa ne. Meje so nižje za popoldance (60 tisoč evrov v dveh letih) oziroma tiste, ki so leto dni polni normiranci, drugo pa popoldanci (90 tisoč evrov v dveh letih).

Spremembe pri davku na dodano vrednost

Namen novele zakona o davku na dodano vrednost (DDV) je prenos dveh evropskih direktiv v slovensko zakonodajo, in sicer naj bi se malim podjetjem olajšalo čezmejno poslovanje ter zvišal prag za obvezno identifikacijo in obračunavanje DDV-ja s 50.000 na 60.000 evrov letnega prometa. Poleg tega se uvaja možnost skupne identifikacije za namene DDV-ja več davčnih zavezancev.

Hkrati se bo z novelo zakona DDV za pijače z dodanim sladkorjem in sladili zvišal z znižane 9,5-odstotne na splošno stopnjo, to je 22 odstotkov. Gre za energijske in gazirane pijače ter druge pijače z dodanim sladkorjem ali sladili.

Za vse dodatne informacije smo vam z veseljem na voljo.

Vir: finance.si in rtvslo.si